Tarpmiestiniai autobusai ir traukiniai Maroke. Keliautojo atmintinė

morocco bus ctm girl road

Maroke tarpmiestinio susisiekimo transporto tinklas yra puikiai išvystytas. Lengvai iš vieno miesto nukeliausite į kitą tiek su autobusu, tiek su traukiniu. Autobusai yra daug patogesni ir modernesni nei Lietuvoje, dauguma jų turi ir nemokamą wi-fi ryšį, retai vėluoja.

Autobusai

Maroke galite keliauti arba su vietinėmis pigesnėmis autobusų kompanijomis, arba su didelėmis ir brangesnėmis „Supratours“ ar CTM. Patariu netaupyti ir rinktis brangesnes, nes ir kainų skirtumas – vos porą eurų. Vietiniai autobusai retai išvyksta laiku, teko ne kartą sėdėti vos ne valandą autobuse ir laukti, kol jis bus pilnas. Taip pat erzina nuolatiniai prekeiviai, einantys į autobusą ir bandantys parduoti viską, pradedant servetėlėmis, baigiant riešutais. Visgi, „Supratours“ ar CTM važiuoja  ne į visus Maroko miestus, ypač į mažesnius. Todėl jei turite laiko ir kantrybės, pabandykite vietinius autobusus ir pasinerkite į tikrą marokietišką gyvenimą.

Dažniausiai naudojuosi „Supratours“ autobusais, kurie priklauso Maroko traukinių kompanijai „Oncf“. „Supratours“ autobusų tvarkaraščius rasite Supratours.ma, yra galimybė pasirinkti anglų kalbą. Bilietų internetu kol kas nusipirkti neįmanoma; tik autobusų stotyje. Mano patarimas – jei ketinate vykti savaitgalį, bilietus geriau nusipirkti iš vakaro arba kelionės rytą ateiti keletą valandų anksčiau. „Supratours“ autobusai yra labai populiarūs ir dažnai užsipildo greitai, ypač į Essaouirą, Agadirą ar Marakešą.

Keliaujant su didesniu bagažu, reikės jam nusipirkti atskirą lipduką už 5 dh. Bent jau „Supratours“ Marakeše lipdukus uždeda ne ten, kur perkate bilietus, bet šalia esančiame punkte. Be šio bagažo lipduko, niekas jums neleis pasidėti lagamino į autobuso bagažo skyrių, todėl geriau juo pasirūpinti prieš įlipant.

Supratours autobusų ir traukinių tinklas Maroke. Mėlyna linija – autobusų, oranžinė – traukinių maršrutai.

„Supratours“ autobusų stotis Marakeše randasi prie pat traukinių stoties, o CTM – vos už 10 minučių kelio nuo „Supratours“. CTM kainos panašios į „Supratours“, autobusai tokie pat patogūs, jų tvarkaraščius rasite  Ctm.ma.  Bent jau Essaouiroje jų stotis randasi toliau nuo senamiesčio (Medinos), todėl dažniau  į Essaouirą keliauju su „Supratours“, kurių stotis – iškart už Medinos sienų. Šios kompanijos autobusų bilietus galima įsigyti ir internetu. Niekada dar nebandžiau, tad labai tikiuosi ši funkcija veikia be trikdžių.

Agadire visi autobusai išvažiuoja iš vienos stoties. Įėjus į jos vidų, jums visi siūlys keliauti įvairiomis autobusų kompanijomis, tačiau nepasiduokite vilionėms ir susiraskite būtent CTM ar „Supratours“ langelį.

Supratours ir CTM langeliai Agadire stotyje randasi apačioje, prie įėjimo į autobusų stovėjimo aikštelę.

Autobusų Agadiras-Marakešas ir atgal laikai, kaina – 110 dh (10 eurų). Beje, pasitikrinkite prieš važiuodami ar laikai nepasikeitė:

 

Atvykus iš kitų miestų į Marakešo „Supratours“ autobusų ar traukinių stotį, jus apstos taksistai ir siūlys nuvežti iki senamiesčio už didelę kainą (apie 100 dh), sakydami, kad centras labai toli. Tiesa tokia, kad važiuojant su oficialiai įjungtu taksometru, nesumokėsite daugiau 30 dh, tad bandykite nusiderėti bent iki 50 dh ar tiesiog eikite į gatvę ir sustabdykite taksi ten. Plačiau apie taksi naudojimosi ypatumus Marakeše rašiau čia.

Traukiniai

Maroke traukiniais keliauti labai patogu ir nebrangu. Oncf kompanijos valdomų traukinių tvarkaraščius rasite Oncf.ma (galima pasirinkti ir anglų kalbą). Atnaujintame puslapyje jau galima internetu nusipirkti bilietus! Traukiniai nevažiuoja į kurortinius miestus Agadirą ar Essaouirą, populiariausi maršrutai – iš Marakešo į Fezą, Kasablanką, Tangierą etc.

Perkant bilietą patariu rinktis pirmąją klasę, nes antroji sėdimos vietos negarantuoja, parduodama bilietų nepriklausomai nuo sėdimų vietų skaičiaus. Norintiems pasiekti Tangierą, iš Marakešo gali keliauti su naktiniu traukiniu.

Beje, Marakešo traukinių stotis ypač įspūdinga savo dizainu:

Jei norite keliauti į Maroko šiaurę – Chefchouen ar Tangier – labai patariu keliauti su naktiniu traukiniu Marakešas-Tangier. Sutaupysite visą dieną kelionei (įveikti šį atstumą trunka apie 8 valandas), permiegosite patogioje 1 klasės kupė su patalyne.  Būtinai  nusipirkite 1 klasės traukinio bilietą iš anksto, bent dieną prieš, kad tikrai gautumėte lovą kupė.

Kiek laiko trunka nusigauti iš vieno miesto į kitą? Čia surašiau populiariausius maršrutus ir jų trukmės laiką:

  • Marakešas/Kasablanka —3 valandos
  • Marakešas/Rabatas—4 valandos
  • Marakešas/Fezas—7 valandos
  • Marakešas/Meknes—6 valandos
  • Tangier/Marakešas—11 valandos (naktinis traukinys)
  • Tangier/Fezas—5 valandos
  • Kasablanka/Fezas—4 valandos

Apibendrinant, tikrai reikia nebijoti Maroke naudotis viešuoju transportu. Autobusų ir traukinių kokybė išties puiki, didieji autobusai važiuoja pagrindinėmis mokamomis magistralėmis. Vienintelis trūkumas – ilgoki sustojimai brangiose pakelės kavinėse.  Dar visai nieko, jei tie sustojimai nebūtų beveik priartėjus prie kelionės tikslo. Pvz., likus apie 50 km iki Marakešo autobusas sustoja net pusvalandžio pertraukai! Marokas – nieko nepaskubinsi…

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Naujienlaiškis