Ką reiškia riada, souks, Medina ir kiti marokietiški terminai

Keliaujant į Maroką pravardu įsidėmėti keletą specifinių terminų, kurie palengvins bendravimą bei padės greičiau pažinti vietos kultūrą. 

Marokietiška riada

Riada (išvertus iš arabų kalbos reiškia sodas) – tradicinis marokietiškas namas, kurio centre – sodas arba kiemas. Dažniausiai riada turi 2 arba 3 aukštus, joje esančių kambarių langai išeina į vidinį kiemą. Kieme tradiciškai stovi fontanas ar citrinmedis. Nuo riados terasos galima apžvelgti visą miestą.  Riados uždara architektūra puikiai saugo jame gyvenančiųjų musulmonų privatumą ir, svarbiausia, puikiai apsaugo nuo alinančių karščių vasarą (temperatūra pakyla netgi iki+50!).  Maroke daugybė riadų yra paverstos į svečių namus, didžiausias kėblumas turistams – jų lokacija. Marakešo Medinos gatvės retai turi oficialiai užrašytus pavadinimus, daugumoje gatvių negalima važiuoti taksi, todėl teks patiems ieškoti savo nakvynės vietos.

Medina

Medina – iš arabų kalbos išvertus reiškia senasis miestas. Mediną dažniausiai juosia siena, jos viduje – gausybę mažų ir klaidžių gatvelių. Jei pasiklydote, klauskite kelio vietinių, tačiau jiems teks už parodytą sumokėti. Turėkite su savimi smulkių pinigų ir už pagalbą duokite monetų (tikrai nereikia daugiau nei 10 dh).

Užsisakykite konsultaciją

Planuojate kelionę į Maroką? Užsisakykite privačią video konsultaciją, kuri padės jums nepasiklįsti informacijos gausoje, sutaupys daug laiko bei leis jaustis saugiems. Gyvenu Marakeše nuo 2015 metų, pasinaudokite mano patirtimi.

Kasba

Kasba (angliškai Kasbah arba casbah) –  miesto tipas, kuris seniau buvo skirtas miesto lyderiui gyventi ir gintis nuo priešų atakų.  Kai kurios kasbos statomos kalnuotose vietovėse, kad būtų lengviau apsiginti.  Kasba taip pat vadinama senoji miesto dalis, kaip kad ir Medina. Beveik kiekvienas Maroko miestas turi savo kasbą, kurioje kažkada gyveno karalius ar miesto valdovas. Kaip atrodo kasbos? Iš esmės, jos panašios į smėlio pilis, kasbą juosia aukštos sienos, dažniausiai be langų, pagamintos iš purvo ir akmens sluoksnių. Viena garsiausių kasbų miestų – Aukštojo Atlaso kalnuose įsikūręs Ait Benhaddou.

Souk

Souk – arabiška prekybos vieta, turgavietė, dažniausiai po atviru dangumi ar gatvėse. Maroke kiekvienas miestas turi savo “souks”, ypač garsus didžiulis “souk” randasi Marakešo Medinoje.  Pagrindinė taisyklė šiuose “souks” yra derėtis, derėtis ir dar kartą derėtis. Gatvės prekeiviai yra gudrūs, turi ilgametę pardavinėjimo patirtį, dažnai moka kelias kalbas.

Hamamas

Hamamas arabiškai rašosi su dviem “m” raidėmis, todėl jei norite skambėti kaip vietinis, tarkite haMMam. Kodėl? Nes su viena raide Hamam reiškia balandį 🙂  Išbandyti marokietišką pirtį, hamamą, privaloma.  Daugybė neturtingų vietinių namų Maroke iki šiol neturi karšto vandens, todėl bent kartą į savaitę marokiečiai dažnai keliauja į hamamą. Viešieji hamamai yra atskiri vyrams ir moterims. Hamamas susideda iš keleto patalpų, pradedant nuo šalčiausios ir iki karščiausios. Beje, karštis ne toks, kaip Lietuvos pirtyse, tikrai labai neperkaisite. Viešas hamamas kainuoja apie 10 dirhamų (apie 1 eurą), įėjus ten susimokama moteriškei, kuri jus nušveis kaip dar niekas nenušveitė. Truputį keistas jausmas, kuomet dažniausiai stuomeninga pusnuogė moteriškė tave prausia, bet patirtis tikrai įdomi. Dažniausiai palieku apie 50 dirhamų už šveitimą. Hamame naudojamas specialus juodas muilas ir trynimo pirštinė, idealiausia jei atsinešate savo.

hammam, morocco, spa, girl

Privatūs hamamai labiau skirti turistams, kurie nenori eiti į viešuosius. Privačiame jūs būsite tik viena, jus nušveis, išplaus galvą moteriškė. Privatūs hamamai kainuoja daug daugiau, priklausomai nuo prabangos lygio nuo 20 eurų.


Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *