Ką pamatyti pirmą kartą keliaujant į Maroką?

Marokas – net dešimt kartų didesnis už Lietuvą, todėl pažinti šią egzotišką valstybę reikia laiko. Apkeliavusi visą Maroką ir gyvendama Marakeše, kasdien atrandu gausybę naujų dalykų, kurie pamažu dėlioja šalies mozaiką.

Labai dažnai keliautojai į mane kreipiasi su savo sudarytu maršrutu, kuriuo per 10 ar 14 dienų siekia aplankyti beveik visą Maroką. Todės pasistengsiu suminėti svarbiausias Maroko vietas, kurias aplankę būsite pažinę visą šalį. Beje, visuomet sakau, kad geriau pamatyti mažiau, bet kokybiškai, todėl tikrai nerekomenduoju turint nedaug laiko susiplanuoti pamatyti visus gražiausius Maroko kampelius.

Vandenynas

Kad ir koks gražus ir šiltas būtų Agadiras, jame rekomenduoju praleisti nedaug laiko. 1960 metais galingas žemės drebėjimas beveik visiškai sunaikino kurortą, o jį atstatę architektai užsibrėžė tikslą sukurti modernų miestą. Dėl savo modernumo, švarių, palmėmis apsodintų alėjų, viešbučių kompleksų ir architektūros, Agadiras dažnai vadinamas Maroko Majamiu. Agadirą rekomenduoju šeimoms su vaikais ar vyresniems keliautojams, kurie nori ramesnio poilsio. Agadiras taip pat gali būti puikus įvadas į Maroką, nes ne viena keliautojas Marakešas pirmą dieną sukelia nemažą šoką bei sumaištį.

agadir morocco beach palm trees

Šalia Agadiro esantis Taghazout kaimelis – bangų gaudytojų Meka. Šią vietą aprašiau čia. Į Taghazout lengvai nusigausite su taksi ar vietiniu autobusu (kaina apie 10 dh, 1 euras už autobusą). Į Taghazout susirenka kitokie keliautojai – jiems neaktualūs standartiniai viskas įskaičiuota paketai,  jie nebijo iššūkių ir yra truputį romantikai. Jiems patinka stebėti, kaip žvejai iš jūros parvelka savo valtis; patinka vakare išlįsti į vietinius restoranus, kuriuose visi jaukiai ragauja šviežią žuvį. Taghazout pilna hotelių, siūlančių jogos ir surfinimo paketus.

beach, taghazout, water, village

Kita dėmesio verta vieta – Sidi Ifni kaimelis, nuo Agadiro nutolęs apie 160 km; į jį nusigausite su CTM kompanijos autobusu (kaina 75 dh). Visai verta išsinuomuoti automobilį ir aplankyti šalia esančius Mirleft ir Tiznit kaimelius.  Bent jau mane Sidi Ifni žavi savo ramybe  ir autentika, nuostabiais paplūdimiais bei draugiškais vietiniais. Žinoma, pakeliui į Sidi Ifni būtinai aplankykite garsųjį Legzira paplūdimį ir jo arką.

Maroko perlas – Essaouira

Essaouirą pasilikau pabaigai ir nepridėjau šio miesto prie Agadiro apylinkių dėl svarbios priežasties. Essaouira – mano mėgstamiausia vieta Maroke. Sunku net paaiškinti, kuo šis miestas jau daugybę metų traukia autentikos, ramybės ir meno pasiilgusius keliautojus. Sakoma, kad tai dėl Essaouiroje gyvenančių dvasių, kurios kiekvieną savaip privers įsimylėti šį mažą miestą. Apie Essaouirą plačiau aprašiau čia.

Artėjant prie Essaouiros, pabūkite budrūs ir stebėkite pakelę, prie kurios esančiuose medžiuose galite išvysti ne vieną tuntą ožkų.

Essaouira – tai vieta, į kurią atvykęs privalai pabuvoti bent keletą dienų, atsijungti visus internetus ir pasimėgauti nieko neveikimu pučiant Atlanto vėjui, bangoms skalaujant visus penkis pėdų pirštus, skrandžiui besimėgaujant jūros lydekomis, papilvei – šviežiomis braškėmis, o ausims – tradicinei vietinių muzikai.

Chaotiškasis Marakešas ir jo apylinkės

Apie Marakešą patys marokiečiai turi skirtingas nuomones: dauguma jo nekenčia, o ten gyvenantys neįsivaizduoja savęs kitur. Marakešas yra nemėgstamas dėl alinančių vasaros karščių, kuomet termometro stulpelis pakyla iki +45C laipsnių, chaotiško gatvių gyvenimo ir priekabių prekiautojų. Tačiau man Marakešas – tobulas miestas, kuriame gyvenimas verda ištisą parą. Marakeše rasi visa, ko geidžia širdis: ir europietiškų barų, restoranų, prekybos centrų, ir egzotiškų pilvo šokių ar tradicinių amatų.

Marakeše privalote visą dieną paklaidžioti po Medinos gatvės turgaus (Souks) labirintus ir kaip galima labiau išklysti iš turistinių vietų. Rekomenduoju apsilankyti centre esančią tradicinių amatų prekyvietę „Ensemble Artisanal”, kurioje visos kainos fiksuotos, o pelnas eina tiesiai į vietinių gamintojų rankas. Nepabijokite paragauti ir pagrindinėje Marakešo Jemaa el Fna aikštėje pardavinėjamų apelsinų sulčių, kurių stiklinė – tik 4 Dh (apie 0,30 ct).

Būtinai raskite laiko dienos turui į netoli Marakešo esantį Ourika slėnį (Ourika Valley), kuris yra labai populiari vietinių poilsiavimo vieta. Iki ten galite nusigauti dideliu taksi, tik paprašykite nuvežti iki Setta Fatima kaimelyje esančių mažų krioklių. Palaipioję po olas, galėsite papietauti šalia esančiuose restoranuose, kurių dauguma savo sofas yra išstatę aplink šalia esančią upę. Plačiau kaip iki ten nusigauti savarankiškai aprašiau čia, o čia galite užsakyti ir dienos turą.

ourika valley waterfall mountains morocco

Vos už 40 km nuo Marakešo nutolęs Lalla Takerkoust garsus dėl savo dirbtinio ežero, 1929 metais iškasto elektros Marakešui ir jo apylinkėms generavimui. Lalla Takerkoust ežeras – tikra atgaiva po karštojo Marakešo triukšmo. Į Lalla Takerkoust iš Marakešo galima patekti arba keliaujant vietiniu Atlas kompanijos autobusu, arba dideliu taksi, kuriuo dalinsitės su kitais keliautojais. Autobusas nr. 45 sustoja už Medinos esančioje stotelėje, kaina į vieną pusę – 7 Dh (apie 0,60 eur).

Nors Aukštojo Atlaso kalnuose įsikūrę garsieji Ouzoud kriokliai nuo Marakešo nutolę apie 160 km, juos iš Marakešo lengvai aplankysite su dienos ekskursija arba nuomota mašina. 110 metrų aukščio kriokliai yra aukščiausi Maroke; ten galėsite maudytis, laipioti po olas, valgyti vietos restoranuose ir fotografuotis su vietinėmis laisvai gyvenančiomis beždžionėmis.

Aukštieji Atlaso kalnai ir Sacharos dykuma

Imlilio kaimas garsus dėl to, kad randasi aukščiausio Šiaurės Afrikoje kalno Toubkal (4167m) papėdėje.  Patogiausia į Imlilį nuvykti iš Marakešo su dideliu taksi arba nuomotu automobiliu, arba privačiu turu. Jei planuojate kopti į Toubkalį, tam skirkite bent dvi dienas. Jei vykstate su nuomotu automobiliu, samdykitės gidą vietoje arba galiu jums padėti suorganizuoti patikimą gidą, gyvenantį Imlilyje. Į Imlilį verta nuvažiuoti ir tik dienai bei pasigrožėti nepakartojamu Toubkalio papėdės kraštovaizdžiu. Imlilis yra ne tok turistiškas kaip Ouzoud ar Ourika slėniai, todėl tikrai patiks autentikos ir gamtos mėgėjams.

Beveik visų keliaujančių į Maroką svajonė  – aplankyti Sacharos dykumą. Tačiau dauguma turistų labai klaidingai įsivaizduoja, koks atstumas ir kelias skiria Marakešą nuo Sacharos dykumos. Kelionė į gražiausias kopas turinčią Merzougą trunka apie 8 valandas, o kelias veda per vingiuotus Aukštojo Atlaso kalnus.

 Idealiausia, jei kelionei į dykumą galite paskirti bent penkias dienas, tačiau turintiems mažiau laiko, labai rekomenduoju užsisakyti turą. Trijų dienų turas kainuoja 105 eurus ir jo metu pamatysite gražiausias Aukštojo Atlaso kalnų vietas, aplankysite garsiąją kasbą Ait Ben Haddou ir Ouarzazate miestelį, kuriuose kuriame garsiausi Holivudo filmai. Visa info apie šį turą čia. Dviejų dienų turo info čia.  Norintys savarankiškai su nuomotu automobiliu pasiekti Merzougą, tiesiog iš anksto užsisakykite, kad ir per Booking.com, kamabrį dykumos stovyklavietėje ir visi tikrai jums padės užsakyti į stovyklą kupranugarių žygį. Arba, galite apsistoti prie pačios dykumos esančiuose viešbučiuose, ir į dykumą su kupranugarių išjoti porai valandų, likusį laiką savarankiškai pasivaikščioti kopose.

Maroko šiaurė

Visuomet keliautojams, kurie turi mažiau nei 10 dienų pamatyti Maroką, nerekomenduoju lįsti ir į šiaurę arba ten keliaujant, reiktų atsisakyti arba dykumos, arba kitų vietų. Kodėl? Nes vien iki Fezo nukakti užtrunka apie 6 valandas. Nuo Fezo iki garsiojo mėlynojo miesto Chefchaouen vėl apie 3.5 val kelio. Tad vien nuvažiavimui ir parvažiavimui sugaišite apie dvi dienas. Norintiems sutaupyti laiko, labai rekomenduoju iš Marakešo imti naktinį traukinį į Tangierą (plačiau apie traukinius čia). Atvykę į Tangierą iškart keliaukite į autobusų CTM stotį ir vykite į Chefchaouen. Šis mėlynasis miestas yra daugelio sąraše dėl mėlyna spalva dažytų namų ir gatvių. Tai tikras rojus tiems, kuri myli gamtą, kalnus ir ramų poilsį. Ten tikrai verta praleisti bent vieną naktį.

Iš Chefchaouen keliaukite į Fezą,  jo senamiestis išties įspūdingas. Feze rekomenduoju taip pat praleisti bent vieną dieną bei naktį. Tikrai verta nusisamdyti vietinį gidą, nes Fezo senamiestis yra vienas didžiausių pasaulyje senamiesčių, kuriame uždrausta važinėti automobiliams. Tai išties klaidus, kupinas istorijos paslapčių miestas. Turintys laiko, būtinai užsukite į netoli Fezo esantį Volubilį – romėnų palikimą. Tuomet į Marakešą galite grįžti arba pakrante, užsukdami trumpam į Rabatą bei Kasablanką, arba griebkite traukinį iš Fezo į Marakešą.

Jei neturite daug laiko, tikrai nerekomenduoju lįsti į šiuos didžiuosius Maroko miestus. Kasablanka, apskritai, yra vienas nemėgstamiausių miestų net pačių marokiečių dėl didžiulių kamščių, vagysčių. Ten jokios romantikos nėra, ta dauguma keliautojų lieka nusivylę. Žinoma, dėl visko kaltas filmas ” Kasablanka”, kuris net nebuvo filmuotas Maroke.

Koks metų laikas geriausias kelionei į Maroką? Prie Atlanto vandenyno įsikūrusiame Agadire klimatas išlieka pastovus visus metus (apie +25C šilumos), mes maudėmės ir sausio mėnesį. Visgi labiausiai patariu keliauti ankstyvą rudenį ir pavasarį, o birželio, liepos mėnesiais privenkite Marakešo – nebent mėgstate niekada nesibaigiančią saunos patirtį.

Šis gidas – tik maža dalis to, ką galite pamatyti, užuosti, išgirsti Maroke. Labai patariu būti protingai atviriems ir smalsiems ir spontaniškiems. Nebijokite užmegzti pažinčių su vietiniais, kurie galbūt netikėtai jums atvers giliausias Maroko tradicijų paslaptis.

RELATED POSTS

6 komentarai

 1. Atsakyti

  Saulė

  gruodžio 20, 2017

  Ačiū, kad dalinatės – labai įdomu skaityti jūsų nuotykius ir atradimus. Jau kuris laikas planuoju įkelti koją į Afrikos teritorijas, tad manau, kad Marokas būtų puikus taškas apšilimui. Niekad nesu buvusi Afrikoje ir kiek nerimauju, ar savarankiškas keliavimas yra saugus bei patogus, nors labai vilioja tiesiog nusipirkti pigius biietus iš wizzair 🙂 . Taigi, noriu paklausti ar jums yra tekę lankytis Šefšauene ir Esaveiroje? Jei taip, kokie įspūdžiai? Radau kelionės pasiūlymą su ekskursijomis į šias vietoves, apie kurias, deja, randu gana mažai atsiliepimų: https://www.travelplanet.lt/keliones/marokas . Kaip vertinate, ar visgi verta organizuoti pačiai bei keliauti savarankiškai, ar pirkti jau apgalvotą ir suplanuotą, tačiau, ko gero, brangiau kainuojantį kelionės paketą? Pasidalinkit savo įžvalgomis! Ačiū!

 2. Atsakyti

  Rasa

  sausio 5, 2018

  Po mėnesio planuojame pavažinėti po Maroką, todėl smagu radus Jūsų patarimus:) Dabar jau žinau, kad noriu pamatyti medžiuosi besiganančias ožkas:))

  • Atsakyti

   Rasa Barčaitė

   sausio 5, 2018

   Džiaugiuosi, kad patiko ir tiko mano patarimai! Geros kelionės į Maroką

   • Atsakyti

    Rasa Barčaitė

    sausio 5, 2018

    Tik turėkite galvoje, kad ožkas medyje galite pamatyti, jei važiuosite su savo mašina į Essaouirą ar imsite turą į šį miestą. Nes ožkos argano medžiuose slepiasi truputį už miesto, taip paprastai jų nepasieksi. Bet visi turai tikrai sustoja pakelėja keliautojams foto pasidaryti

 3. Atsakyti

  Linas

  sausio 25, 2018

  Ar tikrai patariate bendrauti su vietiniais? Daug kur radau labai negerų atsiliepimų apie ‘draugiškus’ marokiečius kurie už tą draugiškumą reiikalauja neadekvataus atlygio. Bakshish bakshish..:)

  • Atsakyti

   Rasa Barčaitė

   sausio 28, 2018

   Reikia žiūrėti, kokia situacija. Jei gatvėje prisikabina ir siūlosi kelią parodyti ar kokią gerą parduotuvę, žinoma, kad ne už dyką. Tačiau būna daug draugiškų vietinių, pvz., susidraugauti galima ir su taxi vairuotojais, ir su padavėjais, o perkant kažką ne vienas vietinis ir arbatos pakvies.

LEAVE A COMMENT

Naujienlaiškis