Holivudas randasi ir Maroke. Kelionė į Ouarzazate

Ar pamenate filmą „Dangaus karalystė“ („Kingdom of Heaven”, 2005) ir jame esančias kvapą gniaužiančias  riterių kovų ir Jeruzalės užėmimo scenas?  Arba įspūdingas užtvankas lašišoms filme „Tai nutiko Jemene” („Salmon Fishing in the Yemen”, 2011)?

Šiuos abu filmus sieja viena šalis – Marokas, nes būtent čia buvo sukurtos daugelio istorinių (ir ne tik) filmų scenos, o Aukštojo Atlaso kalnuose įsikūręs Ouarzazate miestas vadinamas tiesiog – Maroko Holivudu.

Tad jeigu dar neteko apsilankyti šiame nuostabiame krašte, kuriame į vieną susilieja vandenynai, kalnai, sniegas ir dykumos, būtinai tai padarykite ir neaplenkite Ouarzazate. Ypač jei esate kino gurmanai.

Nedidukas Ouarzazate miestas (jame gyvena apie 60 tūkst. žmonių) yra  įsikūręs  Aukštojo Atlaso kalnuose, tarp Dra upės ir Zizo slėnio ir nuo žemės yra pakilęs  1,160 m.  Nuo Marakešo Ouarzazate nutolęs apie 200 km, tačiau kelionė automobiliu ar autobusu trunka apie keturias valandas, per kurias turite įveikti nemenką Aukštojo Atlaso kalnų ruožą.

Kelias į Maroko Holivudą vietomis atrodo pavojingas, aistringas, be proto gražus, o pakeliui sutikti maži Berberų kaimeliai verti kiekvieno kilometro. Visa kalnuota kelionė – tikra atgaiva akims po triukšmingo Marakešo kvapų ir garsų, kiekvienas kilometras ir beveik niekur tiesiai nesukantis kalnų kelias tarsi pasako, kad kinas prasideda jau dabar.

Beveik daugumą Ouarzazate populiacijos sudaro berberai – seniausi Maroko gyventojai.  Būtent jie aplink miestą pastatė daugybę  kasbų, kuriomis ir garsus Ouarzazate bei jo apylinkės. Tačiau, bent jau mano nuomone, ne pats Ouarzazate  yra vertas didžiausio dėmesio, o jo slėniuose esančio kasbos. Vienos įspūdingiausių kasbų randasi netoli Ouarzazate  esančiame Ait Benhaddou kaimelyje, kuris yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, o kaimelio kasbose buvo sukurta keletas garsių kino filmų. Tarp jų – „Arabijos Lorensas” ir „Gladiatorius”.

Beveik visi Ait Ben Haddou nariai (o jų nei daug, nei mažai – apie 700) gyvena naujuose namuose už upės, tačiau teko atrasti ir keletą šeimų, gyvenančių pačiose kasbose. Ait Ben Haddou pastaruoju metu tapo dideliu turistų traukos objektu, kasdien ten suvažiuoja dešimtys turų autobusų. Beveik visi į Sacharos dykumą važiuojantys turai sustoja Ait Benhaddou, todėl dienos metu ši vieta išties perkrauta turistų. Jei keliaujate savarankiškai, labai patariu į Ait Benhaddou nuvažiuoti vakarop ir pernakvoti autentiškame šeimyniniame viešbutyje Maison d’hote Dar El Haja, kuriame vienas iš valgomųjų randasi tikroje oloje.

Ouarzazate miesto sėkmės istoriją lėmė ne tik nuostabi gamta ir kasbos, bet ir čia įkurtas oro uostas bei keletas kino studijų. Būtent oro uosto atsiradimas paskatino investuotojus Ouarzazate statyti prabangius viešbučius, o 1983 metais verslininko Mohamedo Belghmi įkurta „Atlas Corporation Studio” pradėjo gausybės kuriamų filmų erą. Būtent čia buvo sukurti tokie filmai kaip kad The Living Daylights (1987), The Last Temptation of Christ (1988), The Mummy (1999), Gladiator (2000), Kingdom of Heaven (2005), Kundun (1997), Legionnaire (1998), Hanna (2011), Salmon Fishing in the Yemen (2011) ir kiti.

„Atlas Corporation Studio”– viena didžiausių kino studijų pasaulyje, užimanti beveik 30 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Milžiniškoje teritorijoje turistai gali aplankyti ir senovinio turgaus, ir Cezario rūmų, ir egiptietiškų šventyklų, ir romėnų  amfiteatro, ir tibetiečių šventyklų imitacijas, naudotas tokiuose filmuose kaip kad „Prince of Persia”, „Babel”, „Astérix et Cléopatre”, „Gladiator”, „Kundun” ir kt.

„Atlas Corporation” studijoje įsikūrė įvairiausių stilių ir laikotarpių drabužių bei dekoracijų gamykla,  turistams prieinama gausybė sinefiliškų eksponatų. Čia galite rasti ir filme  „Nilo perlas” („The Jewel of the Nile”, 1985) naudotą lėktuvą, ir  „Asteriksas ir Obeliksas: misija Kleopatra („Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre”, 2002) esančias egiptietiškas dekoracijas. Didžiausia pasaulyje kino studija turi ir keturių žvaigždučių viešbutį, tad garsenybėms netenka ilgai keliauti iki jų nakvynės vietos.

CLA kino studija (dar kitaip vadinama „Dino de Laurentis Cinecitta”) – ne tokia didelė ir įspūdinga kaip pirmoji aprašyta, o studijoje esančios dekoracijas atrodo pamirštos laiko ir darbuotojų. Būtent šioje studijoje ir apsilankiau bei apžiūrėjau jos eksponatus.

Pačiame Ourzazate mieste yra įsikūrusi ir mažesnė kino studija-muziejus “Musee de cinema”. Ten kino filmai nebekuriami, tai labiau turistinė atrakcija.

Ouarzazate įsikūrusios kino studijos palaiko miesto ekonomikos plėtrą ir nuolat garsina Ouarzazate vardą visame pasaulyje. Mieste lankėsi ir filmavosi tokios žvaigždės kaip kad Julia Roberts, Samuelis L. Jacksonas, Jeanas-Claude’as VanDamne’as, Jackie Chanas, Bradas Pittas, Jeanas Paulas Belmondo ir kiti, kai kurie iš jų netgi turi nusipirkę čia nuosavus apartamentus.

Šis miestas – puikus pavyzdys kitiems, jog turint nuostabią gamtą ir istorinį paveldą reikia mokėti jį išnaudoti. Net jei ir randiesi aukštai kalnuose. Juk visur galima pastatyti oro uostą.

p.s. ironiška, tačiau beveik dauguma musulmoniškame Ouarzazate sukurtų filmų pasakoja istorijas, susijusias su krikščionybe.

 

Pagrindinė nuotrauka – Toa HeftibaUnsplash

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Naujienlaiškis