Filmas „Maroko istorijos“ rodomas ir Lietuvoje!

razzia movie morocco

Filmas „Kasablanka“ („Casablanca“, 1942) visiems laikams pavertė Maroką svajingu kraštu, kuriame vėl susitinka pasiklydę įsimylėjėliai. Nuo šios meilės istorijos nepabėgo ir režisieriaus Nabilo Ayoucho filmo „Maroko istorijos“ („Razzia“, 2017) veikėjai, kurie klausosi Samo grojamos melodijos ir nuogirdų apie filmavimo užkulisius.

Filmas „Maroko istorijos“ laimėjo šių metų „Scope 100“ projektą, kurio metu 100 atrinktų Lietuvos gyventojų balsuoja už jiems labiausiai patikusį europietišką filmą.

Labai džiaugiuosi gavusi filmo „Maroko istorijos“ („Razzia“, 2017) platintojų kvietimą pasidalinti šio filmo rodymu Lietuvoje ir surašiau trumpą apžvalgą. Nes marokietiški filmai Lietuvoje – retas įvykis, kurių, tikiuosi, ateityje tik daugės.

————-

„Žinai, Ilias, nei viena scena iš filmo „Casablanca” nebuvo filmuota Kasablankoje ar net Maroke”, – ši filmo „Razzia“ frazė muštynių fone puikiai apibūdina Maroko problemas. Šalis tarsi kuria savo pačios filmą, kuriame neegzistuoja nei nesantuokinis gyvenimas, nei abortai, nei prostitucija, alkoholizmas ar neapykanta homoseksualumui. Kuriama Maroko realybės fikcija, kuri su realybe mažai ką turi bendro. Daugybė vyresnės kartos marokiečių šia fikcija dar šventai tiki, o realybės suvokimas paslepiamas po gražiu šydu.

Marokiečių kilmės, Prancūzijoje užaugęs režisierius Nabilas Ayouchas pačiame Maroke vertinamas labai prieštaringai, paskutinis jo filmas, prostituciją Maroke nagrinėjanti drama „Much Loved“ buvo išvis uždraustas rodyti. Jo naujausias filmas „Razzia“ taip pat paliečia daugybę jautrių temų, apie kurias Maroke kalbėti viešai iki šiol nedrįstama. Tačiau būtent kabėjimas šiomis temomis padrasina jaunus marokiečius eiti permainų keliu.

„Razzia“ puikiai atspindi baimes, kuriomis gyvena jaunoji Maroko karta. Štai neseniai viena pažįstamų, marokiečių pora buvo uždaryti metams į kalėjimą, nes gyveno nesusituokę, nors gilesnė to priežastis buvo slapta padarytas abortas, kurio niekas negalėjo įrodyti, tačiau valdžia vistiek sugebėjo juos įkalinti. Iki šiol tvyro neapykanta homoseksualams, nesusituokusios poros turi slapstytis, už abortus gresia kalėjimas, o visur vešinti prostitucija yra viena didžiausių Maroko socialinių problemų. Beveik kiekviename bare ar restorane Maroke galite sutikti prostitučių, kurios nesislapsto ir tai yra vieša, vietinių ir ten gyvenančių užsieniečių nebestebinanti paslaptis.

Manau „Razzia“ privaloma pamatyti visiems besiruošiantiems kelionei į Maroką, kad giliau suvoktumėte šalies žmones. Ir tai tikrai nebus antireklama Marokui. Man atrodo, mes ir patys Lietuvoje, patyrėme panašias problemas, ypatingai Sovietiniu laikotarpiu – rusų kalbos brukimas (kaip kad Maroke berberų kalbos naikinimas ir arabų brukimas), cenzūra, realybės neigimas. Ir net dabar, kalbėdama apie savo į trisdešimtetį jau įkopusių draugų patirtis, ne kartą girdėjau pasakojimus apie priverstinas vedybas pastojus, neleidimą gyventi kartu nesusituokus. „Razzia“ unikalus ir universalias tiesias kalbantis filmas. Ne vien apie Maroką, bet ir apie mus visus.

Filmas Vilniuje Forum Cinemas Vingis rodomas nuo rugpjūčio 3 d., kituose miestuose nuo rugpjūčio 10 d.

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Naujienlaiškis