Prie Atlanto vandenyno įsikūrusi Essaouira – magiška vieta, be kurios kelionė į Maroką neįmanoma.  Sunku net paaiškinti, kuo šis miestas jau daugybę metų traukia autentikos, ramybės ir meno pasiilgusius keliautojus. Sakoma, kad tai dėl Essaouiroje gyvenančių dvasių, kurios kiekvieną savaip privers įsimylėti šį mažą miestą. Įsimylėjau ir aš, ten pagyvenusi metus laiko.

Essaouira (arba sulietuvinta versija “Savira”)  yra nedidelis, jaukus miestas, su 70 tūkst. gyventojų, įsikūręs ant Atlanto vandenyno pakrantės. Essaouira nuo Marakešo nutolusi apie 180 km, kelionė autobusu trunka apie 3 val., kaina 80 Dh (apie 7 eur). Iš Agadiro Essaouirą taip pat galite pasiekti minėtais autobusais, tik jie važiuoja daug rečiau ir tik rytais. Informaciją apie Maroko tarpmiestinius autobusus rasite čia. Siūlau naudotis būtent “Supratours” autobusų kompanija, nes jų stotis yra prie pat senamiesčio ribų.

Artėjant prie Essaouiros, pabūkite budrūs ir stebėkite pakelę, prie kurios esančiuose medžiuose galite išvysti ne vieną tuntą ožkų. Taip, taip, ožkos Maroke mėgsta įsikurti medžiuose ir ramiai sau kramsnoti jų lapus. Jei norite sustoti prie šių ožkų, reiktų vykti arba su nuomotu automobiliu, arba su dienos turu (iš Marakešo turo info čia, iš Agadiro čia). Jei keliaujate su automobiliu, netoli Essaouiros sustokite prie kelio esančioje apžvalgos aikštelėje, nuo kurios atsiveria nerealus Essaouiros panoraminis vaizdas. Šią aikštelę lengvai rasite, ten stovės keletas kupranugarių ir kitų automobilių.

Vietiniai taksi Essaouiroje kainuoja fiksuotai 7 Dh dieną ir 8 Dh vakare, naktį – nesvarbu kur bevažiuotumėte miesto ribose. Jei norite važiuoti už miesto ribų, pasigaukite didelį taksi.

Essaouira – puiki vieta atsipalaidavimui ir visiškoms atostogoms. Vietiniai gyventojai nėra tokie įkyrūs, kaip Marakeše, nekiša savo prekių, yra daug labiau atsipūtę. Miestelyje egzistuoja ilgos pietų pertraukos bei trumpos darbo valandos. Nenustebkite, jei gatvėje esančiose prekyvietėse pamatysite ant įėjimo uždėtas šluotas – tai pertraukos ženklas.  Essaouira taip pat garsėja savo kultūriniais renginiais, ypač vasarą vykstančiu tradiciniu gnawa muzikos festivaliu, o vos ne kas antras vietinis yra muzikantas arba šiaip laisvalaikiu grojantis asmuo.

Gatvės Essaouiroje, kaip ir kituose Maroko miestuose, labai retai turi pavadinimus, todėl iš anksto turėkite pasiruošę detalų planą kaip nusigauti iki viešbučio. Essaouiros Mediną  sudaro trys pagrindinės gatvės, su nesuskaičiuojamu kiekiu išsišakojimų. Už Medinos ribų esantis naujasis miestas nėra toks įdomus turistams. Naujame mieste, netoli sendaikčių turgaus rasite ir didelį prekybos centrą “Aswak Assalam”, o norintys nusipirkti ir alkoholio, gali sustoti prie pat įvažiavimo į miestą esančio “Carrefour”. Alkoholį taip pat galite nusipirkti ne vienoje naujajame mieste esančioje specialioje parduotuvėlėje. Skirtingai nei kituose Maroko miestuose, penktadieniais alkoholio Essaouiroje niekur nenusipirksite.

Ištarus Essaouiros vardą, man visada prieš akis iškyla miesto uostas, kuris randasi prie pat Medinos. Nors kai kuriems keliautojams ši vieta atgrasi dėl žuvies ir dumblo dvoko, man Essaouiros uostas yra pati fotogeniškiausia šio miesto dalis. Kvapą užgniaužia stebint dešimtis mėlynų valčių, kasdien išplaukiančių ir grįžtančių su dienos laimikiu į krantą. Jei būsite kantrūs, pamatysite ir žvejus, virvėmis traukiančius valtis į krantą. Krūvos alkanų žuvėdrų be perstojo suka ratus virš uosto, taip papildydamos šį nuostabų peizažą judesiu ir garsais.

Būtinai rekomenduoju atsikelti anksčiau ryte ir nueiti į uoste esantį žuvų turgų, kuriame nusipirksite ką tik iš vandenyno pagautų jūros gėrybių. Tikslių kainų nepamenu, kad neapsigautumėte, paklauskite savo viešbučio administratoriaus arba tiesiog derėkitės vietoje. Ką daryti su žuvimis? Keliaukite į Medinoje esantį žuvies turgų (kitą), kurio viduje yra specialus restoranas, iškepantis jūsų atsineštą žuvį už nedidelį mokestį. Papildomai galite užsisakyti garnyro, duonos bei arbatos. Klauskite vietinių, kurioje vietoje yra ši grilinė.

Essaouiroje pasimėgaukite ramiu laiku šalia esančiu paplūdimyje, kurio pakraščiuose įsikūrusi ne viena kavinė ir jūros gėrybių restoranas. Paplūdimyje sulauksite ne vieno pasiūlymo pajoti ant kupranugarių ar arklių, išbandyti vandens sportą. Jei norite pasivaikščioti, siūlau paeiti paplūdimiu ir pasiekti netoliese esantį Diabat kaimą, sakoma, lankėsi pats Jimmi Hendrixas. Nežinau, kiek ten tiesios, bet bent jau keletas ten esančių kavinukų pelnosi duoną būtent iš jo vardo. Diabate taip pat yra didelė žirgų ranča, norintiems rimčiau pajodinėti.

Jei esate buriavimo fanas, buriavimo pamokas galite užsisakyti pačioje Essaouiroje arba keliauti į už kokių 5 km esantį Sidi Kaouki kaimelį. Ši vieta puikiai tinka tiems, kuriems nori pasimėgauti gamta bei ramybe, pavakarieniauti vietinių kavinukėje ar padaryti dienos turą uolėtomis pakrantėmis. Buvome atradę nerealias grotas, kurias pasieksite važiuodami keliu į Sidi Kaouki ir tam tikru momentu pasukdami į kairę. Klauskite vietinių, kaip pasiekti „La grotte de sidi kaouki“ – nerealus žygis kalnuota pakrante, landžiojant po olas.

Essaouira – tai vieta, į kurią atvykęs privalai pabuvoti bent keletą dienų, atsijungti visus internetus ir pasimėgauti nieko neveikimu pučiant Atlanto vėjui, bangoms skalaujant visus penkis pėdų pirštus, skrandžiui besimėgaujant jūros lydekomis, papilvei – šviežiomis braškėmis, o ausims – tradicinei vietinių muzikai. Visai kaip gausybė kačių, kurios kas dieną lepinasi Essaouiros saule ir tingiu gyvenimu.

p.s. kalbant apie kates, mano nuomone, jos yra tikrosios Essaouiros valdovės! Dar niekur nemačiau tiek daug nupenėtų ir švytinčiu kailiu kačių kaip Essaouiroje.

Ką pamatyti, kur pavalgyti ir atsigerti Essaouiroje plačiau aprašiau čia.

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Naujienlaiškis