Agadiras – tarpinė stotelė pažinčiai su Maroku

morocco agadir grafiti girl wall

Prie Atlanto vandenyno įsikūręs Agadiras nepanašus į jokį kitą Maroko miestą. 1960 metais galingas žemės drebėjimas beveik visiškai sunaikino šį kurortą, o jį atstatę architektai užsibrėžė tikslą sukurti modernų miestą.

Dėl savo naujumo, amžinos saulės ir netoliese esančio oro uosto, Agadiras greitai tapo daugumos kelionių agentūrų taikiniu. Didžiausias kurortinis miestas Maroke įsikūręs puikioje vietoje – jį supa Anti Atlaso kalnai, Sacharos dykuma, o Atlanto vandenyno pakrantės paplūdimys tęsiasi net 10 km. Netoliese esantys kaimai tapo daugumos banglentininkų traukos tašku, o mažasis Taghazout – bangų gaudytojų Meka (apie šią vietą rašiau čia).  Agadire klimatas išlieka pastovus visus metus. Vasarą oras sušyla iki 30 laipsnių, žiemą – iki 25, tad šis miestas yra ideali vieta pabėgti nuo kaitros Marakeše, o sausio mėnesį tikrai nesušalsite maudydamiesi iki 19 laipsnių įkaitusiame Atlanto vandenyne.

Agadiro vienas pagrindinių ekonominių variklių, šalia žuvininkystės, yra turizmas. Palei paplūdimio juostą išsirikiavę daugybė modernių viešbučių, su kuriais bendradarbiaujančios turizmo agentūros kasmet atveža gausybę turistų grupių iš viso pasaulio.

Reikšmingas įvykis lietuvių keliautojams – nuo 2017 metais didžiausia žemų sąnaudų oro linijų bendrovė Centrinėje ir Rytų Europoje „Wizz Air“  paleido naują tiesioginį skrydį iš Vilniaus į Agadirą.  Šios naujienos Maroko mylėtojai laukė ne vienerius metus, nes iki šiol šią egzotišką šalį buvo galima pasiekti tik su persėdimu ar keliaujantį į Varšuvos oro uostą. Tačiau nuo 2019 metų šis skrydis buvo atšauktas, todėl patogiausias variantas pasiekti Maroką tapo skrydis iš Varšuvos į Marakešą.

Dėl savo modernumo, švarių, palmėmis apsodintų alėjų, viešbučių kompleksų ir architektūros, Agadiras dažnai vadinamas Maroko Majamiu; kitiems jis primena Viduržemio miestų kurortus. Mano nuomone, Agadiras yra puikus startas pažinčiai su Maroku, ypač jei keliaujate su vaikais, ar iki tol nesate klajojęs savarankiškai. Agadiras pamažu pripratins jus prie spalvingos Maroko kasdienybės, spalvų, garsų, skonių ir derybų meno.

Tačiau tuo pačiu Agadiras yra pats moderniausias ir naujausias Maroko miestas, todėl padarysite klaidą daugiau nepakeliavę po šią kontrastų pilną šalį. Ne vienoje diskusijoje internete rasite pasisakymų, kad vietoj Agadiro verčiau rinktis Essaouirą – mažytį miestą, kuriame sklando ypatinga dvasia. Apie Essaouirą jau pasakojau čia.

Kaip nusigauti į Agadirą, jei atskridote į Marakešą? Galite važiuoti tarpmiestiniu autobusu, kelionė truks apie 4 valandas įskaičiuojant pusvalandžio sustojimą kavinėje. Ilgos kelionės valandos tikrai neprailgs, nes pro langus matysite kvapą gniaužiančius kalnų peizažus.

Į Agadirą veža tiek prie Marakešo traukinių stoties esanti „Supratours“ autobusų kompanija (jų puslapyje rasite laikus bei kainas) ir šalia esanti CTM. Pastaroji siūlo net nemokamą wifi, bilieto kaina – apie 115 Dh (apie 10 eurų).  Žinoma, galite keliauti ir taksi, kaina būtų apie 1000 Dh, priklausomai nuo jūsų sugebėjimo derėtis. Agadire autobusų stotis nuo centro nutolusi maždaug 5 km, kelionė taksi kainuos apie 20 Dh. Plačiau apie Maroko tarpmiestinių autobusų tinklą aprašiau čia.

Kaip jau minėjau, 1960 metais Agadirą paženklino milžiniška tragedija – galingas žemės drebėjimas nuo paviršiaus nušlavė apie 80 proc visų miesto pastatų, žuvo trečdalis, 12000, Agadiro gyventojų. Dabartinis miestas atstatytas 2km nuo tragedijos vietos.  Miestą atstatę architektai siekė suteikti jam modernų veidą, o paėjus galima pamatyti ir senąją miesto dalį. Dėmesio vertas ir uostas, turgūs. Agadire apsistoję turistai dažnai išsiruošia į dienos ekskursijas į šalia esančius Tiznit, Sidi Ifne, Tagazouth ar žygiuoja į Atlaso kalnus.

Netoli Agadiro paplūdimio įsikūręs miniatiūrinis zoologijos sodas-parkas „Vallee des Oiseaux“ arba „Paukščių slėnis“, nors ten rasite įvairiausių gyvūnų. Pradedant kalnų ožkomis, briedžiais, vėžliais, beždžionėmis etc. Kadangi nesu didelė gyvūnų narvuose ar kitoje ribotoje aplinkoje mėgėja, neaplankiau ir šalia Agadiro esančio krokodilų parko „Crocopark“.

Myliu kiną (esu ir tinklaraščio Kinomaistas.lt kūrėja), todėl apsidžiaugiau netikėtai atradusi „Cinema Sahara” – po 1960 metų žemės drebėjimo pastatytą kino teatrą, į kurį bilietas kainuoja 6 Dh, o aplinka kažkiek primena sovietmetį. Kuomet ten lankiausi, nevyko joks seansas, tačiau vietiniai pasakojo, kad filmų metų leidžiama net rūkyti (beje, kaip ir daugumoje Maroko kavinių, restoranų).

11 vietų, kurias verta aplankyti Agadire aprašiau čia. O šioje nuorodoje rasite mano siūlomus turus iš Agadiro.

Pabaigai, Agadiras vienus traukia savo ramybe ir modernumu, kiti šį miestą aplenkia dėl tų pačių savybių. Tačiau, mano nuomone, net ir būdamas naujai atstatytas, Agadiras išlaiko savo dvasią, o senojo miesto palikimas jaučiamas ir po naujų statinių pamatais.

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Naujienlaiškis